Přetížení školáci – jak ulevit jejich zádům?

Zkusili jste někdy, jak těžký školní batoh nosí vaše ratolesti dennodenně na zádech? Postavte ho na váhu a garantujeme vám, že budete nepříjemně překvapení. Kvůli všem těm učebnicím, sešitům, svačině, láhvi s pitím, přezůvkám a oblečení na tělocvik taška rázem dosáhne hmotnosti přes šest kilo. Malé děti, především prvňáčci by však měly nosit maximálně polovinu. Jak jim tedy ulevit?

Kontrolujte

Školní batoh vašim potomkům každý večer kontrolujte a vyndejte z něj všechno, co na další den nepotřebují. Určitě tam objevíte také spoustu zbytečností, například v podobě hraček nebo nesnědené svačiny. Ulehčit se jim snažte třeba tím, že pořídíte vhodné pomůcky – třeba jednopatrový penál namísto třípatrového, plastové desky a co nejlehčí tašku do školy. Snažte se s učiteli domluvit, aby si děti mohly některé učebnice nechávat ve škole a nemusely je pořád přenášet sem a tam.

Skládejte

Věci do batohu správně naskládejte, je to nezbytné pro optimální umístění těžiště. Jinak vašim dětem hrozí abnormální a nesouměrné zatěžování zádových svalů. Váhu se snažte adekvátně rozložit - ty nejtěžší věci, tedy učebnice, knihy a desky umístěte co nejblíže k zádům, drobnější pomůcky pak k čelní straně tašky. Využijte všechny kapsy, včetně těch postranních. Nepřipínejte k aktovce do školy už žádné další pomůcky, ani pytlík s přezůvkami, ani věci na tělocvik.

Pomáhejte

I když pořídíte ten nejlepší školní batoh se všemi „vychytávkami“ a budete dodržovat výše zmíněná doporučení, nebude to nic platné, když ho vaše dítko nebude správně nosit. Dohlédněte na to, ať ho nemá přehozený přes jedno rameno nebo v ruce. Taková „frajeřina“ by se mu totiž mohla vrátit jako bumerang – bolestí zad nebo hlavy. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se jim s nošením pomoci, alespoň v den, kdy tašku mají nejtěžší. Pro dospělého to přece jen není takový nápor. Uvidíte, že vám za to za pár let poděkují.

Publikováno: 16. 01. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Jarolímková