Domů » Zrádné psychické trable maminek
Zdraví

Zrádné psychické trable maminek

Mít miminko není žádnou procházkou růžovým sadem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí zažít bolení bříška, rostoucí zuby nebo převrácený režim noci a dne. Matka, která se celodenně stará o malé dítě, trpí nedostatkem spánku, cítí se vyčerpaná, reaguje podrážděně a není neobvyklé, kdy propadá naprostému zoufalství, že svou funkci nezvládá.

Společnost je bohužel často k jevům k smrti unavených matek imunní a myslí si, že to přejde. U některých matek může dojít k tak značné úzkosti, která snadno sklouzne k depresi nebo fobickým stavům, které mohou ohrožovat život její i život dítěte. Neléčená úzkost může způsobit nenávratné škody.

Jak poznat problém?

Co jsou varovné signály a jak úzkost dostat pod kontrolu? Postižené matky mívají často pocit, že něco není v pořádku, že se něco stane, že něco špatného provedly, že něco nezvládnou. Často jsou velmi podrážděné, nemohou spát a trpí i zdravotními neduhy. Léčba úzkosti je založena na několika pilířích.

První a zásadní je spojen s kognitivně – behaviorální psychoterapií. Ta představuje nejúčinnější formu léčby úzkostných poruch, kdy se terapeut snaží zjistit příčinu potíží a poradí, jak je odstranit. Druhým pilířem léčby je nácvik svalových a dechových strategií, co pomohou zvládnout neklidné tělesné projevy. A třetím způsobem pomoci, v případě závažnější formy poruchy, je farmakoterapie, kdy se nemocná žena léčí antidepresivy nebo benzodiazepiny.

Léčba on-line formou

V AdiCare lze poskytovat diskrétně pomoc i na dálku, pomocí videorozhovoru, audio-nahrávek a receptů, které po telefonické konzultaci zasílá psychiatr formou SMS. To je výhodné zejména pro ženy, které mají vedle sebe nemluvně a mají logistický problém do ordinace lékaře nebo psychoterapeuta osobně dorazit.

AdiCare je nestátní centrum, které nabízí komplexní ambulantní programy k léčbě závislostních onemocnění. Nabízíme rychlou a efektivní pomoc psychologů, adiktologů, psychiatrů a odborných relaxačních terapeutů. Nenechá vás ve štychu v žádné životní situaci, nevyjímaje období po porodu, zvané šestinedělí nebo při kojení.