Zrádné psychické trable maminek

Mít miminko není žádnou procházkou růžovým sadem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí zažít bolení bříška, rostoucí zuby nebo převrácený režim noci a dne. Matka, která se celodenně stará o malé dítě, trpí nedostatkem spánku, cítí se vyčerpaná, reaguje podrážděně a není neobvyklé, kdy propadá naprostému zoufalství, že svou funkci nezvládá. Společnost je bohužel často k jevům k smrti unavených matek imunní a myslí si, že to přejde. U některých matek může dojít k tak značné úzkosti, která snadno sklouzne k depresi nebo fobickým stavům, které mohou ohrožovat život její i život dítěte. Neléčená úzkost může způsobit nenávratné škody.

Jak poznat problém?

Co jsou varovné signály a jak úzkost dostat pod kontrolu? Postižené matky mívají často pocit, že něco není v pořádku, že se něco stane, že něco špatného provedly, že něco nezvládnou. Často jsou velmi podrážděné, nemohou spát a trpí i zdravotními neduhy. Léčba úzkosti je založena na několika pilířích. První a zásadní je spojen s kognitivně – behaviorální psychoterapií. Ta představuje nejúčinnější formu léčby úzkostných poruch, kdy se terapeut snaží zjistit příčinu potíží a poradí, jak je odstranit. Druhým pilířem léčby je nácvik svalových a dechových strategií, co pomohou zvládnout neklidné tělesné projevy. A třetím způsobem pomoci, v případě závažnější formy poruchy, je farmakoterapie, kdy se nemocná žena léčí antidepresivy nebo benzodiazepiny. https://www.youtube.com/watch?v=kKD7MuKW1SI

Léčba on-line formou

V AdiCare lze poskytovat diskrétně pomoc i na dálku, pomocí videorozhovoru, audio-nahrávek a receptů, které po telefonické konzultaci zasílá psychiatr formou SMS. To je výhodné zejména pro ženy, které mají vedle sebe nemluvně a mají logistický problém do ordinace lékaře nebo psychoterapeuta osobně dorazit. AdiCare je nestátní centrum, které nabízí komplexní ambulantní programy k léčbě závislostních onemocnění. Nabízíme rychlou a efektivní pomoc psychologů, adiktologů, psychiatrů a odborných relaxačních terapeutů. Nenechá vás ve štychu v žádné životní situaci, nevyjímaje období po porodu, zvané šestinedělí nebo při kojení.

Publikováno: 25. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Jarolímková