Jak s dětmi mluvit o koronaviru?

Pandemie, kterou všichni procházíme již více než rok, není jednoduchý jak pro rodiče, tak pro jejich ratolesti, kteří sledu událostí prakticky vůbec nerozumí. Jestliže máte doma děti, které se neustále ptají na covid-19 – nebo se nákazy dokonce bojí, určitě se vám přijde vhod pár praktických doporučení, díky kterým jim na otázky poskytnete správné odpovědi, aniž byste je vystrašili.

Děti mají v hlavě ještě větší zmatek než my dospělí. Bylo jim znemožněno navštěvovat školní zařízení, musí nosit roušky pro malé děti. Ministerstvo zdravotnictví naštěstí zpracovalo metodické pokyny, jak při edukaci dětí postupovat. Ve spolupráci s psychologickým pracovištěm pak zpřístupnilo množství materiálů, které si můžete prohlédnout zde.

Obecně je naprosto nevhodné děti jakkoliv strašit. S ohledem na to, že děti nepatři mezi rizikovou skupinu, a naopak zvládají případnou nákazu velmi dobře (často dokonce bez příznaků), je vzbuzování obav naprosto kontraproduktivní. Dále je vhodné zohlednit věk dítěte, při čemž dětem ve věku do deseti let by měli rodiče onemocnění přirovnat k chřipce. Starším dětem pak mohou sdělit, že jde o nový virus, který ještě není zcela probádaný – ale i tak se ho nemusí bát, protože vědci z celého světa usilovně pracují na tom, jak pandemii zastavit.

Pořiďte dětem pěkné roušky se stylovým potiskem

Pokud malé dítě odmítá nosit roušku, ačkoliv by podle vládního nařízení mělo, pokuste se ho přesvědčit pomocí stylové roušky pro děti s potiskem. Bohatou nabídku atraktivních designů najdete v Rouškoshopu (rouskoshop.cz). Nechybí ani oblíbený Minecraft, motiv Spidermana, malá mořská víla a další populární postavičky z dětských animáků a pohádek. Jedná se o kvalitní české roušky s antibakteriálním vlastnostmi. Dítě takovou roušku nejenže neodmítne, ale možná ani nebude chtít sundat. A mají také respirátory dětské velikosti!

Publikováno: 02. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Jarolímková