14 praktických tipů, jak na udržitelný životní styl

Pokud chcete žít udržitelnějším způsobem života, ale nevíte jak, zkuste se řídit některými z následujících tipů. Brzy poznáte, že ohleduplný život není vůbec složitý, a ani nekomfortní.

1. Úspora energie

Nižší spotřebou energie můžete přispět ke snížení emisí uhlíku. Existuje řada způsobů, jak můžete doma šetřit energií, včetně vypínání spotřebičů v pohotovostním režimu, snižování intenzity vytápění a sušení prádla na věšáku namísto používání sušičky.

2. Používejte ekologické čisticí prostředky

Některé čisticí prostředky obsahují chemikálie, které mohou být škodlivé pro životní prostředí. Pokud se zavážete k používání ekologických/ekologicky šetrných čisticích prostředků, pomůžete zabránit negativnímu dopadu těchto chemikálií na Zemi. Eko drogerii najdete například u oblíbeného prodejce Econea. Jak se u něj nakupuje? To vám prozradí tato Econea recenze na Ecoblogu.

3. Jezte méně masa

Produkce masa je jedním z největších přispěvatelů ke změně klimatu a znečišťování krajiny a vodních toků. Tím, že ho budete jíst méně, můžete přispět ke snížení dopadu masného průmyslu na Zemi.

4. Bez papíru

Abyste se vyhnuli plýtvání papírem, rozhodněte se přijímat dopisy prostřednictvím e-mailu a dokumenty tiskněte pouze v případě potřeby. Můžete také požádat obchody, aby vám účtenku poslaly e-mailem, místo abyste ji tiskli.

5. Využívání obnovitelných zdrojů energie

Pokud je to možné, zvažte napájení své domácnosti obnovitelnou energií, abyste snížili množství emisí uhlíku, které produkujete. K tomu by přispěla i výměna automobilu na benzinový nebo naftový pohon za elektrický!

6. Recyklujte a znovu používejte

Dbejte na to, abyste recyklovali odpadky tím, že je budete odkládat do správných košů. Také se snažte výrobky a předměty před vyhozením do koše co nejvícekrát znovu použít, abyste snížili množství odpadu.

7. Vypěstujte si vlastní produkty

Pěstováním vlastního ovoce a zeleniny si můžete zajistit, že nebudete používat pesticidy, které přispívají ke znečištění vody a ovzduší. Pomůžete tím také snížit množství fosilních paliv používaných k přepravě produktů do supermarketů.

8. Darujte nepoužívané věci

Pokud již nějaký výrobek nepoužíváte nebo nenosíte nějaký kus oblečení, věnujte jej charitativnímu obchodu nebo někomu, o kom víte, že by jej využil, a pomozte tak snížit množství odpadu.

9. Šetřete vodou

Vodu v domácnosti a jejím okolí můžete šetřit řadou drobných změn. Zkuste si nainstalovat vodní zásuvku a využívat šedou vodu, abyste neplýtvali pitnou vodou.

10. Kupujte fair trade výrobky

Pokud má výrobek certifikát Fairtrade, znamená to, že byl vyroben společností, která se zavázala k udržitelné výrobě. Sledujte značku Fairtrade na obalech výrobků, které kupujete.

11. Jezděte méně

Pokud je cíl cesty blízko, místo jízdy autem se vydejte pěšky nebo na kole - je to lepší pro životní prostředí i vaše zdraví. Využívání veřejné dopravy je dalším dobrým způsobem, jak přispět ke snížení emisí skleníkových plynů.

12. Neplýtvejte potravinami

Pokud máte zbytky jídla, nevyhazujte je. Schovejte si je na oběd nebo na čaj na další den, případně je i zamrazte. Pokud se však zkazí, použijte je k vytvoření kompostu pro vaši zahradu.

13. Noste udržitelné oblečení

Módní průmysl je jedním z hlavních znečišťujících odvětví na světě. Abyste snížili dopad tohoto průmyslu na planetu, mohli byste více oblečení nakupovat v charitativních obchodech a obchodech s udržitelným oblečením.

14. Používejte opakovaně použitelné alternativy

Výrobky na jedno použití, zejména ty plastové, končí na skládkách a v oceánech, čímž poškozují volně žijící živočichy a životní prostředí. Předejděte tomu tím, že se místo nich rozhodnete používat opakovaně použitelné a ekologické alternativy.

Publikováno: 30. 12. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková