I šít se učíme od základů

Každá činnost vyžaduje praxi, abychom ji mohli dělat perfektně. Učit se ji musíme od naprostých základů a pomalu postupovat dál. Stejné je to i se šitím.

Možná zrovna přemýšlíte, proč se učit šít a k čemu je to dnes dobré, když je nabídka oblečení široká a často za minimální ceny. Přesto kouzlu šicího stroje a práce na něm podléhá stále více lidí, pro které je šití koníčkem i odpočinkem, navíc s možností vyrobit si něco, co nikdo jiný nemá. Nejste limitování nabídkou obchodů a jejich velikostmi, ušijete si cokoli podle svých představ. Když ale šít zatím neumíte, možná máte obavu to zkusit. Není důvod, potřebujete jen odhodlání, trpělivost a trochu zručnosti. Šicí stroje Brother mají modely i pro naprosté začátečníky, takže se je naučí ovládat opravdu každý. Začněte od základů, rozkoukejte se a zkuste jednoduché věci. I když to působí jako nudná výzva a nejraději byste se už vrhli na originální mikinu, dopřejte si chvíli času na učení.

První krůčky může usnadnit šití s papírem, bez navlečené nitě. Vyznačte si začátek a konec a zkuste se trefovat, udržet směr a papír nehrnout ani ho netlačit pod jehlu, nechte stroj pracovat. Vypadá to snadno, ale sami se přesvědčíte, že to chce cit a zkušenost. K šití potřebujete, aby spolupracoval mozek, ruce, nohy a oči. A to může chvilku trvat. Zkuste si na papír nakreslit linku a držet se jí, uvidíte, jak to ze začátku bude složité. Když pak máte jistotu v ovládání stroje i svých rukách, vyzkoušejte šití na látce. Ideální pro první pokusy jsou různá prostírání, u kterých si natrénujete rovný šev, pustit se můžete i do jednoduché látkové nákupní tašky. Zvolte látku, která nepruží a drží tvar. Na pleteniny a pružné úplety je vhodnější overlock, ale ten si nechte až na později. Od prostírání a tašek pokračujte k sáčkům se stahováním třeba na zeleninu nebo pečivo a až jste si úplně jistí, vrhněte se na trička, jednoduché kalhoty a sukně. A pak už můžete šít vše, na co si troufnete.

Střihy snadno seženete na internetu a k tomu i mnoho rad a tipů. Buďte trpěliví a nechvátejte, stavět na špatných základech není správná cesta. Odměnou vám budou věci, které si ušijete sami a přesně podle svých návrhů.

Publikováno: 21. 03. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková