Jak to funguje v Montessori školce

Jsou školky, které jsou státní a tak můžeme říci, že jsou zcela běžné a nijak se nevymykající. A potom tu je také Školka Montessori. Poměrně unikátní koncept, o který se zajímá stále větší počet rodičů. Jaké k tomu mají hlavní důvody?

Jedinečný systém celého dne

Každá Školka Montessori je založena na systému, který byl upraven tak, aby dokázal dokonale zprostředkovat realitu každému dítěti, a to zažívalo maximální uspokojení z toho, co během celého dne dělá. Unikátem daného systému je, že děti nejsou nijak omezovány a v rámci možností mohou dělat přesně a jenom to, co chtějí, co je baví, ale co je zároveň nějak obohacuj a formuje.

Důraz na vývojové potřeby dítěte

Těm předchází pravidelné pozorování, aby bylo možné zjistit, co chce a také potřebuje. Jedná se o základní vývojové potřeby. Vše je založeno na unikátním vědeckém přístupu, který přináší výsledky. Díky tomu školka Montessori dokáže nejenom zjistit, co dítě chce, ale dokáže zjistit i to, proč dělá některé věci stále dokola, nebo proč se někdy chová různě. To vše hlavně díky pozornosti a zkušenosti pedagogů.

Cílem je naučit dítě samostatnosti

Školka Montessori je oproti školce státní velmi rozdílná, i když jeden cíl mají společný. Ten cíl je naučit dítě samostatnosti, a to především podporou jejich rozvoje a snahou o minimální omezování jeho svobody, a také zájmů. Právě to v dítěti rozvíjí snahy o to, aby dělalo věci sami – protože je to také bude bavit.

Školek je po celé zemi celá řada

I když název školka Montessori může navozovat pocit, že jde o zařízení určené jenom pro ty nejmenší, není tomu tak. Základem jsou právě předškolní zařízení, které jsou však doplněny klasickým školským zařízením, kde je kladen důraz na rozvoj i osmnáctiletých jedinců. Aktuálně je daných míst po celé České republice 138 a každý rodič tak může vyhledat to, které je v jeho okolí.

Publikováno: 20. 10. 2017

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková