Dětský pokojíček pro školáka vyžaduje hodně barev a hravosti

Přestože děti školou povinné již nepatří k těm, které by mohly celý den vyplnit pouze hrou, tato činnost stále zaujímá v jejich životě důležité místo. Je nejenom prostředkem pro rozvíjení jejich fantazie, ale také způsobem, jak navázat přátelství na celý život. Tomuto životnímu stádiu by mělo odpovídat i zařízení jejich dětského pokoje. To je již potřeba přizpůsobit učení, ale také v něm musí ještě zůstat prostor pro hru.

Rozdělte pokoj na zóny

Každý, kdo zařizoval pokojíček pro školáka, jistě ví, jak je to složité. Zachovat prostor pro hru a zároveň pořídit také dětský psací stůl, dětskou židli, poličky, knihovnu…a to vše na velmi omezeném prostoru, který dříve zaujímala pouze herna. Při troše šikovnosti si ale poradíte i s touto výzvou. Začněte tím, že celý prostor rozdělíte na pomyslné zóny, které se budete snažit smysluplně zaplnit nábytkem a dalším vybavením. Rozhodně je potřeba myslet na zónu odpočinkovou, zónu pro hraní a zónu pro plnění povinností. Každá zóna potřebuje jiné kusy dětského nábytku. Ty je navíc potřeba vzájemně sladit. Nezapomeňte také na vhodnou podlahovou krytinu. Do dětského pokoje pro školáka se ideálně hodí vinylová podlaha, která je sice hladká a je možné po ní pohodlně jezdit židlí, zároveň však splňuje všechna důležitá kritéria kladená na dětskou bezpečnost.

Vybavení pracovní zóny

S návratem dětí do školních lavic se nejdůležitější zónou dětského pokoje stává ta, která je určena na plnění úkolů a učení. Rozhodně by v ní neměl chybět psací stůl s kvalitní polohovatelnou židlí a samozřejmě také police, knihovny a dostatek úložného prostoru pro učebnice, knížky, sešity a další nezbytnosti, které malý školák potřebuje. Rozhodně myslete také na dekoraci, která mu zpříjemní plnění povinností.

Odpočinek je důležitý

Odpočinková zóna by od té pracovní měla být oddělena. To je opravdu důležité. Stejně tak je důležité, aby se váš potomek již v útlém věku naučil oddělovat práci a odpočinek. Rozhodně ho nenechávejte brát si hračky do postele anebo se v posteli učit. Časem by se mu v ní hůře usínalo. Postel má být prostor vyhrazený pro odpočinek. Výjimku samozřejmě tvoří dny, kdy musí dítě strávit v posteli kvůli nemoci celý den. Pak je samozřejmě vhodné si do ní vzít například knížku na čtení, pokud to jeho zdravotní stav dovolí.

Publikováno: 03. 09. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková