Novorozenecká kolika: Jaké jsou příčiny bolesti bříška a co na ní zabírá?

Když je miminko spokojené, jsou spokojení i rodiče. A samozřejmě to platí o naopak. Jenomže takový stav bohužel netrvá věčně, dříve či později se naprostá většina rodičů s určitými komplikacemi setká. K těm nejčastějším patří novorozenecká neboli dětská kolika. Projevuje se nepříjemnými bolestmi bříška a obvykle souvisí se stravou nebo kojením. Většina novorozenců si bolením bříška projde. Neutuchající pláč již tak vystresovaným rodičům na náladě nepřidá... Miminko se kroutí, krčí nožičky k tělíčku a snaží se zaujmout pozici, ve které jsou bolesti snesitelnější.

Možných příčin dětské koliky je spousta

Ke kolice často dochází i v případě, že se matka stravuje podle tabulek. Mnohem častěji se však projevuje u miminek, která mateřské mléko hltají a nasají s ním velké množství vzduchu. Na vině přitom nemusí být nesprávná technika kojení – některé děti jsou zkrátka příliš dychtivé. K významným faktorům, které mohou dětskou koliku zapříčinit, patří také stres, spánková deprivace a časté přenášení. Roli hraje i psychika rodičů – v harmonickém prostředí dochází ke kolice méně často než v domácnostech, kde jsou na denním pořádku hádky. Miminko dokáže vycítit nejistotu matky a zareagovat na ní právě tímto způsobem.

Dětská kolika je krajně nepříjemný stav. Nejen pro miminko, ale také pro rodiče.

Další možností je tzv. intolerancce laktózy – neschopnost organismu strávit mléčný cukr (laktózu). V takovém případě se nabízí různá řešení intolerance laktózy: snížení příjmu laktózy, její náhrada alternativním zdrojem, substance enzymů a dostatečný přísun vitaminu D a vápníku.

Jak poznáte, že jde opravdu o dětskou koliku?

Dětská kolika se vyznačuje tvrdým, napjatým a kručivým bříškem. Dalšími poznávacími znaky jsou intenzivní pláč, prohýbání se v zádíčkách, kroucení, kopání nožkama, šermování ručičkami a rudnutí v obličeji. Během prvních pěti měsíců života je kolika naprosto běžná, jakmile se dítě více pohybuje, obvykle ustupuje. Pokud máte přesto pocit, že vaše dítě není v pořádku, nečekejte a navštivte lékaře. O kolikách se dočtete více na Detskekoliky.cz.

Publikováno: 22. 05. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Milena Jarolímková