Pranostiky a tradice, které se vážou k adventu

Advent je kouzelná doba před Vánocemi, která zahrnuje čtyři adventní neděle. K adventu se váže řada různých tradic a pranostik.

Adventní věnec

Adventní věnec navazuje na židovský svátek Chanuka. Jejich svícen má ovšem 8 svíček, kdežto věnec pouze čtyři, a to obvykle v červené nebo fialové barvě. Každou adventní neděli se zapálí jedna další, na čtvrtou, zlatou, svítí všechny. Někdy je svíček pět – pátá má bílou barvu a symbolizuje Pannu Marii. Zapálit se má na Štědrý den a Boží hod. Adventní věnce se dají koupit, ale řada kreativců si je tvoří doma.

Adventní koncerty

Během adventu se pořádají různé, mnohdy charitativní koncerty. Zpívají se na nich především koledy. Za jednu z nejkrásnějších je považovaná Tichá noc. Chtěli byste si doma zahrát vánoční koledy na kytaru, ale nemáte zpěvníky? Koukněte se na internet - na online zpěvník spisnickou.cz, kde během okamžiku najdete jakékoli vánoční koledy texty a akordy.

Barborka

Barborky jsou původně pohanský zvyk, ale protože u nás pohanské a křesťanské tradice splývají, patří i barborky neodmyslitelně k adventu. 4. prosince, když slaví svátek Barbora, se řežou větvičky třešní nebo višní a dávají se doma do vázy s vodou. Dívka, které barborka do Vánoc vykvete, se bude vdávat.

Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl biskup, který byl štědrý a pomáhal chudým lidem. Podle legendy zachránil dcery zchudlého šlechtice, které měly vydělávat peníze ve veřejném domě. Každé dívce hodil sáček zlaťáků, aby nemusely pokračovat. Dnes na štědrost svatého Mikuláše vzpomínáme 5. prosince, kdy přichází k dětem ve společnosti anděla a čerta.

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá

Lucie má svátek 13. prosince. Proč se říká, že noci upije, když zimní slunovrat je až 21. prosince? Je to jednoduché – dříve se lidé řídili juliánským kalendářem a slunovrat připadal právě na svatou Lucii.

Publikováno: 08. 12. 2019

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková