V kolika letech pořídit dítěti mobilní telefon

Mobilní telefony jsou přirozenou součástí života dospělých. A jelikož doba jde neustále kupředu, je očekávatelné, že ho budou chtít také děti. A kdy nastává ta pravá doba pro pořízení telefonu? A jaký by to měl být?

Ideální doba je okolo deseti let

Když se podíváme na názory odborníků, ti se poměrně jasně shodují na tom, že ideální doba pro koupi mobilního telefonu je okolo deseti let. Je to proto, že dítě už ho vesměs vidí u svých spolužáků, stejně jako je to proto, že už má dostatek rozumu na to, aby ho nejenom umělo používat, ale aby ho umělo používat správně. Také v tomto věku hrozí menší riziko, že ho zapomenou, nebo ztratí.

Někteří rodiče ho koupí ještě dříve

Dnes není problém vidět i předškolní dítě, které mobilní telefon má. Jde naštěstí o výjimky, protože určitě nejde o dobrou volbu. Když už, tak je ještě přijatelnou dobou věk nástupu do školy. Pokud dítě například dojíždí a není možné ho denně vozit, je takový telefon dobrou kontrolou, jak může mít rodič s dítětem kontakt a jak může zjistit, zda je všechno v pořádku. Zde tedy hraje roli hlavně praktické hledisko před tím, aby bylo dítě takzvaně „in“.

Raději doma u rodičů

Na co děti takový telefon vlastně potřebují? Když pomineme výše uvedené praktické hledisko spojené s kontaktem s rodiči, tak dominují hlavně hry, video portály a také internet. Zde je jasné, že pro tyto důvody není telefon pro dítě v menším věku nutný. Když už ho chce, může si půjčit telefon rodičů, a to samozřejmě po dobu, kdy bude doma. Rodič tak má kontrolu jak nad dobou použití, tak i nad tím, co dítě s telefonem přesně dělá.

Pozor na vysoké účty

Jaké je optimální řešení? Je to neomezený tarif, díky kterému nehrozí, že by přišel až nadměrný účet za telefon. Stejně tak by mělo být samozřejmostí, že se zablokuje volání na barevné linky, a pokud dojde i k vyčerpání dat, tak by nemělo být možné balíček obnovit, nebo přikoupit další.

Publikováno: 08. 12. 2017

Kategorie: Zábava

Autor: Milena Jarolímková