Za polovinou! Co čeká těhotnou ženu v průběhu druhého trimestru?

Co značí druhý trimestr těhotenství? Jsou překonány nejhorší obavy a těhotná si může užívat poslední týdny, kdy se ještě může bez potíží pohybovat nebo sportovat. S nárůstem hmotnosti a při otocích bude čím dál složitější se věnovat oblíbeným aktivitám, naopak přijde čas na odpočinek. Druhý trimestr provází poměrně výrazný váhový přírůstek, plod se nachází v období růstového spurtu. Během této fáze totiž vyroste z velikosti podobné „citronu“ na „květák“. Jakým způsobem se miminko vyvíjí? Na všechny otázky odpoví Modrý koník.

Fakta o těhotenství

Těhotenství už probíhá pěknou řádku týdnů, přesto může těhotná pociťovat, že se jí nedostává dostatku informací. Proč je potřeba některých vyšetření? A jak se vyvíjí plod? Jaké nejčastější obtíže mohou nastat? Na všechny tyto otázky rozhodně neodpoví ošetřující lékař, v rámci poradny pro těhotné totiž není dostatek času na vysvětlování. O to více je potřeba hledat relevantní poznatky na internetu, nejsnazší je kliknout na web Modrý koník, kde jsou ucelené informace, k tomu zkontrolované lékaři a odborníky.

Riziko předčasného porodu

S koncem druhého trimestru se začínají líhnout v hlavě dotazy na porod. Dvacátý čtvrtý týden těhotenství totiž určuje hranici, od které má miminko šanci na přežití v případě předčasného porodu. Samozřejmě mu je lépe v břiše matky, na porod je příliš brzy, ale mohou se objevit známky blížícího se narození dítěte, proto je dobré věnovat všem náznakům patřičnou pozornost a v případě potřeby vyhledat lékaře a konzultovat s ním svůj zdravotní stav. V průběhu tohoto týdne může gynekolog rovněž navrhnout provedení glukózo-tolerančního testu.


Hlavně klid!

Proč je tento test důležitý? Může odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Jak se tento test provádí si může každá těhotná přečíst v článku na Modrém koníkovi, kde se nacházejí i další informace v souvislosti s tímto týdnem těhotenství. Nechybí samozřejmě tipy, jak vše zvládnout ve fyzické a psychické pohodě nebo video s nejčastějšími obtížemi, které se k danému období váží. A co dělat ve chvíli, kdy těhotná nenalezne odpověď na svou otázku? Není nic snazšího než se svěřit se svým problémem do anonymní poradny a nechat odpovědět odborníka.

Publikováno: 03. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Markéta Balíková