Rozvíjejte manuální zručnost už od začátku

Manuální zručnost je u dětí velmi důležitá, jelikož díky rozvoji jednotlivých technik napomůžete budoucímu vývoji vašeho potomka. Jak postupovat a jaké jsou osvědčené metody? Dáme vám několik příkladů i  tipy na konkrétní hračky.

Už od útlého věku

Dá se říci, že na rozvoj manuální zručnosti není nikdy pozdě. Na druhou stranu platí, že čím se začne dříve, tím pochopitelně lépe. Proto je ideální začínat už v útlém věku dítěte. Pomoci k tomu mohou hračky, které jsou zaměřeny na rozvoj motorických vlastností (spoustu skvělých hraček najdete prostřednictvím internetového poradce). Jsou poměrně známé a mezi základ patří různě tvarované plastové kostičky, které musí dítě správně vložit do různých otvorů. Už to je první krok k manuální zručnosti.

Pořiďte mu kopie reálných pracovních nástrojů

Stejně, jako si malé holčičky rády hrají na maminky a na vaření, mohou si malí kluci hrát na své tatínky. Zde se hodí koupit takové hračky, které jsou kopiemi reálných nástrojů. Jsou to třeba plastové šroubováky, kladívka, pilky a mnoho dalšího. Ty první mohou být plastové a tak při tvoření a učení zručnosti dítě využívá spíše jenom fantazii.

Nutností jsou i hračky, ze kterých lze tvořit

Pro starší generace je to třeba známý Merkur, který není problém pořídit i nyní. Ten j rozhodě vzdělávací hračkou dávanou často na první místo. Hitem je i Lego. Různé edice nejsou už jenom obyčejnými kostkami, protože také prověří manuální zručnost dítěte, které z nich musí něco postavit.

V pozdějším věku je třeba zapojovat dítě do aktivit rodičů

Když jde o pozdější věk dítěte, je třeba ho zaměřit do jednotlivých aktivit jeho rodičů. Tím je myšleno třeba to, že malý chlapec již může pomáhat muži v dílně, který mu bude dávat jednodušší úkoly. I takto se manuální zručnost začne rozvíjet. V první fázi bude nutností pomoc dospělého, ale později užitě vše zvládne samo a bude možné dokonce i stupňovat náročnost jednotlivých daných úkolů.

Publikováno: 10. 09. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Výchova

Autor: Milena Jarolímková