Osvědčený způsob, jak si najít více času na děti

Práce, vaření, nakupování, vyřizování věcí a úklid. S velkou pravděpodobností i vám tyto aktivity zaberou množství času. Tolik času, že se ani nevzpamatoval a je konec dne. No a přitom, jak ukládáte děti spát, si uvědomujete, že jste spolu strávili pár minut, nanejvýš hodinu.

Tak pěkně popořadě

Do práce prostě chodit musíte (tedy pokud nepracujete z domu). Vařit také třeba, a tím pádem i nakupovat. Banka, pošta, úřady, tam také jednou za čas musíte skočit něco vyřídit. No a rozhodně nechcete mít doma bordel, jako po výbuchu bomby, takže třeba i uklízet. Co však u některých činnostech jde změnit, je čas jejich provádění. Pojem "time managment" se nespojuje jen s prací, či byznysem. Správné využívání času se dá přenést i do osobního života. A jako rodič, který chce trávit se svými dětmi dostatek času, byste se to měli naučit.

Naučte se zorganizovat si svůj den tak, aby vám zůstal čas na děti

Vezměme si jako příklad zmíněné úklid. Opravdu musíte uklízet právě tehdy, když se vaše dítě chce s vámi hrát? Rozhodně ne. Pokud neočekáváte návštěvu samotné anglické královny, trochu nepořádku ve vašem bytě, či domě nikomu neublíží. Věnujte svůj volný čas raději dětem. Na úklid budete mít čas, kdy půjdou spát, nebo ráno předtím než vstanou. Samozřejmě budíček v podobě vysávání by se nelíbil ani vám. :-) Vynášení smetí, utírání prachu a spoustu dalších činností zvládnou levou zadní i vaše děti. Zatímco budou oni mýt nádobí, či uklízet svůj pokoj, vy můžete připravit večeři, nebo si vyřídit věci do práce. Toto je správné využívání času, které byste měli přenést do svého života. Budete mít pocit, že máte hodiny času navíc. Podobný princip se dá využít i při dalších činnostech.

Co takové vaření nebo stolování?

Dítě si chystá věci do školy, učí se samostatnosti, zatímco vy máte dostatek času a prostoru připravit něco lahodné na oběd. Ten si pak můžete v kruhu rodiny vychutnat a dopřát si po něm procházku v přírodě. Proč? Protože na to máte čas. Prvním způsobem je tedy věnovat se svým povinnostem, když jsou děti ve škole, spí, nebo právě s nimi prostě nemůžete být. Při cestování z práce si můžete vybavit telefonáty, emaily a doma tak budou tyto věci na listině splněných úkolů. Činnosti a aktivity, které můžete provádět v rozdílem čase jako dosud jsou individuální a každá maminka si proto najde to své. Popřemýšlejte, kde byste mohli právě vy time management využít a zkuste to. ;) Druhou možností je trávit s dětmi čas i tehdy, když máte určité povinnosti. Vaše malé ratolesti vám přece mohou s domácími pracemi pomoci. Zábavě se meze nekladou, smích a příjemné chvíle se dají zažít i při vaření, pečení, úklidu a tak dále. Můžete se také při těchto aktivitách naučit s dětmi něco nového. Ptejte se jich, zda vědí, jak se pěstuje konkrétní zelenina, kterou právě čistí do polívčičky. S menšími dětmi pomenúvajte barvu potravin, velikost, porovnávání - což je větší a menší nebo jaký užitek ma pro nás kravička, či prasátko.

Výsledek? Úžasný!

Více času s dětmi = kvalitnější vztah. O tom prostě není pochyb. Při správném využívání "time managementu" můžete i vy postupně trávit se svými dětmi stále více a více času. A to jednoznačně potěší vás, ale hlavně vaše děti. :-) Každý z nás má 24 hodin, jde jen o to jako jejich využije.

Publikováno: 10. 11. 2019

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Milena Jarolímková