Domů » Průběh období prvního vzdoru
Výchova

Průběh období prvního vzdoru

Výchova dítěte má své pozitivní, stejně jako má i své negativní stránky. Pokud máme být konkrétnější, tak se dříve nebo později objeví období prvního vzdoru. O co se jedná a jak se správně zachovat?

Takzvaná první puberta

I takto se mezi lidmi období prvního vzdoru velmi často označuje. Začíná už celkem brzy, jelikož někteří rodiče potvrzují, že toto období se objevilo už v době, kdy dítě bylo teprve v osmnáctém měsíci. Jde ale spíše o výjimky. Pokud jste rodiče, tak první vzdor očekávejte zhruba v rozmezí dvou až tří let. To je obecně ta doba, kdy si dítě začíná uvědomovat sebe a tedy i své vlastní já.

Důvody jsou jasné – nedostalo, co chtělo

Proč se vlastně období prvního vzdoru objevuje? Je to dáno právě uvědoměním si jeho místa v životě. A spolu s tím přichází na řadu zájem o řadu věcí, které dítě jednoduše chce a musí mít. Pokud mu je rodič odmítne dát, tak dojde ke vzdoru. Ten je charakteristický různě. A to třeba křikem, stejně jako pláčem, nebo dokonce výraznými záchvaty vzteku. Záleží tak na konkrétním dítěti, jaké budou jeho projevy. Jako rodiče počítejte s tím, že nebudou slabé.

Boj není vhodným řešením problému

Nastává otázka, jak celou situaci nejlépe vyřešit. Zde je nutné jasně říci, že to rozhodně není boj s dítětem, který by byl správnou cestou. Je třeba dát pouze najevo svoji autoritu. Jak? Nejlepší způsob je napodobování. Tak, jako se dítě vzteká a křičí, že něco chce, tak může rodič začít se vztekem, že mu to nedá. Toto je ideální postup hlavně pro rodiče začátečníky.

Pozor na přehnané zákazy

Ty v období vzdoru, ale před ním nebo potom také nejsou dobrou výchovnou metodou. Dítě samozřejmě musí mít určité limity a mantinely, ale na druhou stranu když je mu vše zakázáno, výrazně to brání jeho přirozenému rozvoji. Ideální je najít onen poměr a poté se dá zvládnout i samotné období vzdoru.