V nedohlednu žádná volná mateřská školka. Praha má alespoň dostatek soukromých

Rodičovská dovolená končí, tříleťák už je neudržitelný a zaměstnavatel vás netrpělivě vyhlíží, ovšem státní školka ve vašem okolí nemá jediné volné místo? Rébus, který každoročně řeší desítky českých rodičů. A ne vždycky je možné vyřešit jej ke spokojenosti všech. Rodiče musí nejednou sáhnout po alternativách, které sice zachrání jejich návrat do práce, ale zároveň ukrojí z rodinného rozpočtu značnou část vydělaných peněz.

Státní školky nemají kapacity

Problém, ve kterém se Česko dlouhodobě plácá a kterého řešení je jaksi v nedohlednu. Demografické křivky jsou podle politiků nedostatečně nakloněné tomu, aby došlo k masivnější výstavbě předškolních zařízení, a tak každoročně z jara začíná boj o místa. Kdo má smůlu v podobě potomka narozeného v letních měsících, musí holt buď přehodnotit nástup do práce, což je ne vždycky reálné, nebo se plácnout přes kapsu a dítko umístit do soukromého zařízení.

Soukromé školky děti přijímají, ceny jsou různé

Ceny soukromých školek výrazně ovlivňuje lokalita. V Praze za měsíc plné docházky klidně zaplatíte i 20 tisíc korun, v menších městech jsou ceny příznivější, pohybují se v rozpětí 6 až 12 tisíc korun. Společným znakem soukromých školek je menší počet dětí ve třídách, což je jistě příjemný, byť draze vykoupený bonus. Pak už jsou jednotlivé nabídky poměrně odlišné. Vzdělávacího plánu se ovšem drží každá mateřská školka. Praha má na výběr také prémiová zařízení, v kterých jsou ceny ještě vyšší, ovšem i standard nabízených služeb stojí na úplně jiném konceptu.

Zvažte, co za vaše peníze dítě dostane

Většina rodičů hledá pochopitelně zlatou střední cestu. Tou může být soukromá školka rodinného typu sídlící v pěkném prostředí, s dobrým vybavením a kvalitním pedagogickým personálem. To by mohlo pro začátek stačit. Výhodou je vlastní kuchyň a akceptování dietních omezení, výuka jazyků s rodilým mluvčím nebo nabídka kroužků, které budou děti aktivně rozvíjet ve směrech, které je zajímají. Většina soukromých zařízení nabízí nejrůznější a často také neobvyklé kroužky. Nejlepší však je počkat, co si potomek vybere a nesnažit se za každou cenu vyplnit mu všechen volný čas.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Výchova

Autor: Milena Jarolímková